Őshonos kancatámogatás 2025-2029.

Új információk az in situ kancatámogatásal kapcsolatban:

2025. február 10. Megnyílt az elektronikus beadási felület. Kérjük, figyelmesen olvassák el a felhasználói kézikönyvet. Ha a link nem működik, kérjük az alábbi hivatkozást bemásolni a böngésző címsorába:

file:///C:/Users/User/Downloads/Felhaszn%C3%A1l%C3%B3i_k%C3%A9zik%C3%B6nyv_KAPST_%C3%81llati_genetika_in_situ_k%C3%A9relem_beny%C3%BAjt%C3%A1s.pdf

A 30. oldal alján található a 10. számú melléklet (tenyésztőszervezeti igazolás) feltöltésére vonatkozó bekezdés, azaz hogy nincs szükség a feltöltésre, és amennyiben mégis megtörténik, nem veszik figyelembe.

FONTOS! Aki 2025. januárban küldte be a NÉBIH-nek a tartási hely bejelentését, kérjük nézze meg, hogy a tartás kezdete és a beküldés között eltelt-e több, mint 30 nap! Ha igen, akkor korrigálni kell, a legjobb 2025. január 1-re bejelenteni az új kancákat.

Tisztelt Tenyésztők,

Megjelent a KAP-RD25-1-24 - Állati genetikai erőforrások in situ megőrzésének támogatása -- azaz az őshonos kancatámogatás 2025. évi kiírása. Kérjük, mindenki alaposan tanulmányozza a felhívást ( https://kap.gov.hu/tamogatas/kap-rd25-1-24 ), de a fontosabb pontokat itt is kiemeljük:

- A támogatási ciklus 5 éves, és támogatási kérelmet csak az első évben (2025-ben) lehet beadni.

- A támogatás összege 700 Euro/kanca/év. Az Euro-árfolyam az Európai Központi Banknak a kifizetési kérelem beadásának évében január 1-én érvényes  középárfolyama.

- A támogatható kancák minimális életkora betöltött 2 év! A beadáskor a január 1-én betöltött életkor számít, pótlás esetén pedig a pótlás napján betöltött életkor.

- Csikószaporulat kötelező, annyi csikót kell igazolni, ahány kancára az igénylő támogatási jogosultsággal rendelkezik. Ezeknek a csikóknak a támogatásban szereplő kancáktól kell megszületni, de nem kell minden kancának megellenie, egy kanca több csikót is tejesíthet. A 2025.évben megszülető csikó már beleszámít a támogatásba.

- A támogatás-igénylés beadásához feltétlenül szükséges:

         -- A kanca az igénylő tartásában legyen a teljes támogatási időszakban, tehát 2025. január 1-től 2029. december 31-ig. Ehhez szükséges MVH regisztrációs szám (jelenkori nevén támogatási azonosító) és tenyészetkód. A tartás bejelentése a NÉBIH-nél történik, a Tartás kezdete bejelentő lapon (jelen honlapon is megtalálható a nyomtatványok között). Természetesen lesz lehetőség a megszokott kiesés-pótlásra is. Fontos, hogy a tartás kezdete 15 napon beül bejelentésre kerüljön, tehát a 2025. január 1-én tartásba került kancák bejelentő lapjának legkésőbbi beérkezése a NÉBIH lótartási nyilvántartó hivatalába 2025. január 15.

         -- A kanca útlevelében szerepeljen a kisbéri-félvér fajtabejegyzés (akár eredetileg a 2. oldalon, akár matricán a 10. vagy valamely későbbi oldalon).

        -- A kanca rendelkezzen a Kisbéri-félvér Egyesületnél elvégzett küllemi- és mozgásbírálattal, és legyen bírálati lapja. Amennyiben valakinek nincs meg a kanca bírálati lapja, de volt bírálata, emailen bármikor el tudjuk küldeni. Ha olyan kancára nyújt be igényt valaki, amelynek még nincs küllemi bírálata, de 2024-ben már elérte vagy meghaladta a 3 éves kort, csak akkor igazoljuk a kanca támogathatóságát, ha az igénylő írásban nyilatkozik arról, hogy 1 éven belül elvégezteti a kanca küllemi bírálatát. Ha ez nem történik meg, akkor az egyesület nem igazolja le a 2026-ban beadott kifizetési kérelmet.

       -- az igénylő a teljes kötelezettségvállalási időszak alatt legyen a Kisbéri-félvér Egyesület tagja, tagsági kötelezettségeinek eleget tesz.

- A beadás az eddigiektől eltérő módon történik. Január 25-ig minden tenyésztőnek jelentenie kell az igényelt állományát az egyesület felé -- célszerűen a "Tenyésztőszervezeti igazolás" nyomtatvány kitöltésével és emailen történő beküldésével (a nyomtatványt ld. lejjebb). Az egyesület összegyűjti, ellenőrzi, és az Államkincstár felé jelenti az igényelhető állatokat. A tenyésztőnek ellenőrzés után aláírva visszaküldi a "Tenyésztőszervezeti igazolás" adatlapot, de ezt az igényléskor feltölteni nem kell. Az igénylés tisztán elektronikus úton történik, a Kincstár felületén megjelenő listából kell kiválasztani a ténylegesen igénylésre kerülő kancákat. Az igényléseket február 10. és 28. között lehet benyújtani.

-- Kiesés-pótlás: a támogatásból kiesett kancákat 90 napon belül kell pótolni. A pótlásokat félévente kell jelenteni az egyesületnek: az 1. félévben pótolt egyedeket július 15-ig, a 2. félévben pótolt egyedeket január 15-ig. A Kincstárnak történő bejelentést az egyesület végzi, az igénylőnek semmit nem szükséges feltöltenie.

-- A támogatással összefüggő iratokat (tenyésztőszervezeti igazolás, párosítási tervek, bírálati lapok, kiesés-pótlási nyomtatvány, határozatok, stb.) az igénylő köteles a kötelezettségvállalási időszak végéig, és még további 10 évig megőrizni.

Az igénylő és az egyesület közötti egyeztetés ideje és módja: Január 2. és január 25. között kérjük emailen megküldeni a benyújtani kívánt kancák listáját Word file-ban, a "Tenyésztőszervezeti igazolás" formanyomtatványon. Email-cím: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.  MINDEN megkapott emailre 1-3 napon belül küldünk egy rövid választ, amiben nyugtázzuk, hogy az üzenet megérkezett. Ha nem érkezik válasz, kérjük, telefonon érdeklődjenek (06309310183). Amennyiben valamely kancával probléma van, egyeztetünk az igénylővel. Ha nincs probléma, az egyesület jelenti a kancákat a Kincstárnak, az igénylőnek pedig visszaküldi a kitöltött és aláírt igazolást. Kérjük, az azonosítókat ebben a formátumban szíveskedjenek beírni: HUN K KB110010000

Kérjük, kísérjék figyelemmel a honlapunkon és a Facebook oldalon megjelenő információkat, minden változást itt fogunk bejelenteni!

Szükséges nyomtatványok:

Tenyésztőszervezeti igazolás : Szerkeszthető formátum , pdf     CSAK A TENYÉSZTŐ NEVÉT ÉS MVH REGSZÁMÁT, A KANCA AZONOSÍTÓJÁT ÉS NEVÉT KÉRJÜK KITÖLTENI. A TÖRZSKÖNYVI OSZTÁLYHOZ NEM KELL ÍRNI SEMMIT. LEHETŐLEG SZERKESZTHETŐ FORMÁBAN KÉRJÜK!

Kiesés-pótlási igazolás : Szerkeszthető formátum , pdf

Nyilatkozat a bírálatról : Szerkeszthető formátumpdf

A benyújtás menete:

A felület megnyílása után segítséget adunk a benyújtás gyakorlati megvalósításához. Javasoljuk, hogy mindenki saját maga nyújtsa be a támogatási kérelmet és a kifizetési kérelmeket is.

Figyelem: jelenlegi információink szerint január 16-tól az ügyfélkapus belépés lehetősége megszűnik. Kérjük, mindenki időben gondoskodjon az Ügyfélkapu+ regisztrációról.

Akinek igazolt mezőgazdasági végzettsége van, még a benyújtás előtt töltse fel az oklevelet a "Képzettségi nyilvántartásba" ( segítség itt ), így a beadáskor már nem szükséges az oklevelek újbóli feltöltése.

 


Kereső

Látogatók

Oldalainkat 238 vendég és 0 tag böngészi